Ευπαθείς ομάδες μαθητών για Covid-19

Σύμφωνα με την με αριθμ.Δ1α/ΓΠ.οικ. 55339/08-09-2020 ΚΥΑ (ΦΕΚ 3780/τΒ΄/08-09-2020) οι ευπαθείς ομάδες μαθητών για Covid-19 είναι οι ακόλουθες:

i. Μαθητές που λαμβάνουν χημειοθεραπεία για κακοήθεια ή μετά από ομόλογη μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότερο από έξι (6) μήνες από την ολοκλήρωσή της.
ii. Μαθητές μετά από αλλογενή μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από δώδεκα (12) μήνες.
iii. Μαθητές μετά από μεταμόσχευση συμπαγούς οργάνου, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από εικοσιτέσσερις (24) μήνες.
iv. Μαθητές με δρεπανοκυτταρική αναιμία.
v. Μαθητές με σοβαρή συγγενή ή επίκτητη ανοσοανεπάρκεια (HIV και CD4 <500).
vi. Μαθητές υπό χρόνια κορτιζονοθεραπεία (prednisolone >20mg/μέρα).
vii. Μαθητές με σοβαρή χρόνια νεφρική νόσο ή νεφρική ανεπάρκεια.
viii. Μαθητές με αιμοδυναμικά σημαντική συγγενήκαρδιοπάθεια ή γνωστή μυοκαρδιοπάθεια.
ix. Μαθητές με χρόνια, σοβαρή πνευμονοπάθεια, όπως κυστική ίνωση με αναπνευστική ανεπάρκεια ή μαθητές με σοβαρό και μη ελεγχόμενο άσθμα, σύμφωνα με τη γνωμάτευση εξειδικευμένου κέντρου.
x. Μαθητές με σύνθετα μεταβολικά ή νευρολογικά προβλήματα.

Ενημέρωση Υποψηφίων που έχουν δηλώσει ως εξεταστικά κέντρα τις Ένοπλες ΔυνάμειςΕνημέρωση Υποψηφίων που έχουν δηλώσει ως εξεταστικά κέντρα τις Ένοπλες Δυνάμεις

Σας ενημερώνουμε ότι έχουν ανακοινωθεί στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα της κάθε στρατιωτικής σχολής ξεχωριστά οι οδηγίες και το πρόγραμμα για τις προκαταρκτικές εξετάσεις που πραγματοποιούνται από τις Ένοπλες Δυνάμεις. Τα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΕΦΑΑΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΕΦΑΑ

Σας γνωρίζουμε ότι από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού ανακοινώθηκαν οι Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οι οποίες έχουν οριστεί ως έδρες για την υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (Αγωνίσματα) των